I København vrimler det med moderigtige fashionable folk, der besætter vejene, Strøget og den lille købmand. Det er umuligt ikke at føle sig underdressed, selv når du står i køen til pakkeafhenting i kiosken søndag eftermiddag.

Her får du nogle fifs til, hvordan du skiller dig ud i København og selv bliver Strøgets blikfang!

Lag på lag på lag

Vil du gerne skille dig ud fra mængden, når du fx går tur ved søerne i København, er du nødt til at være legende i dit tøjvalg. Eksperimenter, og frygt ikke at gå ud ad døren en dag i noget tøj, hvor du faktisk er i tvivl om, om det er fedt eller bare grimt. I denne proces lærer du nemlig at blive komfortabel i helt nye tøjstile, og snart vil du være langt modigere i dine tøjvalg uden at føle dig utilpas!

Udnyt, at foråret nu er på vej ved at eksperimentere med lag. Det er både ganske praktisk i disse svingende vejrforhold, og så kan du virkelig få lov at gå amok – både i tekstilmaterialer, mønstre og farver! Tag en nederdel uden på bukserne, kom en strikvest over en skjorte med vilde ærmer og pak det hele ind i en lang coat. Leg med det og se, hvad det kan.

Asymmetrisk fra top til tå

I stedet for at lege med lag, kan du også lege med snit. Tøj med asymmetrisk snit har vundet indpas i vestlig mode for et par år tilbage, og trenden er bestemt kommet for at blive. Ujævne kanter, skæve linjer og diagonale snit kan gøre et simpelt outfit spændende og dynamisk. Par det med forskellige og asymmetriske smykker og et makeuplook, der snor sig lige som dit tøj. Her kan du også tillade dig at kombinere smykketyper og -materialer.

Snart bliver du hovedattraktionen i indre by!